20 euro: Co se s ní dá dělat?

20 Eur

Dvacet euro v peněžence

Dvacet euro je jednou z nejběžnějších bankovek eurozóny. Bankovka v hodnotě 20 eur má modrou barvu a je menší než bankovky s vyšší hodnotou. Na lícní straně bankovky je zobrazeno gotické okno, které symbolizuje ducha Evropy. Na zadní straně je mapa Evropy a most, který symbolizuje propojení mezi evropskými národy. Dvacet euro je široce akceptováno v obchodech, restauracích a dalších podnicích v celé eurozóně. Je to také oblíbená měna pro cestování a online nákupy.

Bezpečnostní prvky bankovky v hodnotě 20 eur zahrnují vodoznak, ochranný proužek a hologram. Vodoznak je viditelný, když je bankovka držena proti světlu. Ochranný proužek je vertikální proužek na pravé straně bankovky, který obsahuje mikrotext a další bezpečnostní prvky. Hologram se nachází v pravém dolním rohu bankovky a mění svůj vzhled v závislosti na úhlu pohledu. Tyto bezpečnostní prvky pomáhají chránit před paděláním.

V roce 2015 byla zavedena nová verze bankovky v hodnotě 20 eur s vylepšenými bezpečnostními prvky. Tato nová verze má průhledné okénko s portrétem mytologické postavy Europy, které je viditelné z obou stran bankovky. Má také vylepšený hologram a další bezpečnostní prvky, které ztěžují padělání.

Bezpečnostní prvky bankovky

Bankovka v hodnotě 20 eur je druhou nejčastěji používanou eurobankovkou. Abychom zabránili padělání, má několik bezpečnostních prvků. Při pohledu na bankovku proti světlu uvidíte vodoznak, bezpečnostní proužek a průhledný motiv. Vodoznak zobrazuje portrét Europy, postavy z řecké mytologie, a nominální hodnotu bankovky. Bezpečnostní proužek vypadá jako tmavý pruh s malými bílými číslicemi, které ukazují nominální hodnotu. Průhledný motiv, umístěný v horní části hologramu, pohledem proti světlu zobrazí neúplný nominál, který se po doplnění shoduje s nominálem na druhé straně bankovky. Pohybem bankovky se mění vzhled některých prvků. Hologram zobrazuje buď portrét Europy, nebo nominální hodnotu, v závislosti na úhlu pohledu. Na rubu bankovky se na zlatavém pruhu objevuje nominální hodnota nebo symbol €. Tyto bezpečnostní prvky pomáhají rozpoznat pravou bankovku od padělku.

Historie a vývoj designu

Dvacetieurová bankovka je jednou z nejpoužívanějších eurobankovek. Její historie sahá do roku 2002, kdy byly eurobankovky a mince poprvé zavedeny do oběhu. Design dvacetieurové bankovky, stejně jako ostatních eurobankovek, je inspirován architektonickými slohy z různých období evropské historie. Motivy na bankovce, jako jsou okna a brány, symbolizují ducha otevřenosti a spolupráce v Evropě.

Vlastnost Popis
Hodnota 20 EUR
Barva Modrá

První série eurobankovek, včetně dvacetieurové bankovky, se nazývala série "Épocha" a vyznačovala se jednoduchým a nadčasovým designem. V roce 2015 byla zavedena druhá série eurobankovek, nazvaná "Europa". Tato série přinesla vylepšené bezpečnostní prvky a modernější vzhled. Dvacetieurová bankovka ze série "Europa" má světlejší modrou barvu a obsahuje nový bezpečnostní prvek - průhledné okénko s portrétem mytologické postavy Europy.

Eurobankovky jsou navrhovány tak, aby byly odolné a vydržely každodenní používání. Jsou vyrobeny ze speciálního bavlněného papíru, který jim dodává charakteristickou texturu a odolnost. Bezpečnostní prvky, jako jsou vodoznaky, ochranné proužky a hologramy, ztěžují padělání.

Kurz a hodnota 20 eur

Dvacetieurová bankovka je jednou z nejrozšířenějších eurobankovek. Její modrá barva a motiv gotické architektury ji dělají snadno rozpoznatelnou. Na lícní straně bankovky je zobrazeno okno s gotickým obloukem, na rubu pak most v gotickém stylu.

Kurz dvacetieurové bankovky se neustále mění v závislosti na aktuální situaci na finančních trzích. Aktuální kurz si můžete snadno zjistit v bankách, směnárnách nebo na specializovaných webových stránkách.

Bankovka v hodnotě 20 eur je vyrobena z bavlněného vlákna, které jí dodává odolnost a dlouhou životnost. Obsahuje také řadu bezpečnostních prvků, které znesnadňují její padělání. Mezi tyto prvky patří vodoznak, ochranný proužek, hologram a mikrotext.

Při platbě dvacetieurovou bankovkou je důležité zkontrolovat si její pravost. Všímejte si zejména výše zmíněných bezpečnostních prvků. Pokud si nejste jisti pravostí bankovky, obraťte se na svou banku.

Zajímavosti o dvacetieurové bankovce

Dvacetieurová bankovka je po desetieurové bankovce druhou nejčastěji používanou bankovkou eurozóny. Její obliba je dána i tím, že je běžně vydávána bankomaty. Dominantní barva dvacetieurové bankovky je modrá. Motivy na dvacetieurové bankovce, stejně jako u ostatních bankovek eurozóny, jsou inspirovány architektonickými slohy z různých období evropské historie. Na lícní straně bankovky najdeme gotické okno, na rubové straně pak most v gotickém slohu. Zajímavostí je, že motivy nepředstavují žádné konkrétní, existující stavby. Jsou pouze symbolickým ztvárněním daného slohu. Bezpečnostní prvky dvacetieurové bankovky jsou vodoznak, ochranný proužek, holografický pruh a průhledný obrázek. Vodoznak se zobrazí, pokud bankovku prosvítíme proti světlu. Uvidíme v něm portrét Europy, hodnotu bankovky a architektonický motiv. Ochranný proužek je umístěn s pravé strany bankovky. Při naklopení bankovky se na něm střídavě zobrazuje symbol € a hodnota bankovky 20. Na lícní straně bankovky je umístěn holografický pruh. Při naklopení bankovky se na něm střídavě zobrazuje hodnota bankovky, portrét Europy a architektonický motiv. Průhledný obrázek se nachází v levém horním rohu bankovky. Pokud bankovku prosvítíme proti světlu, zobrazí se v okně portrét Europy. Dvacetieurová bankovka, stejně jako ostatní bankovky eurozóny, je platidlem ve všech členských státech eurozóny.

Publikováno: 05. 07. 2024

Kategorie: finance

Autor: Petr Novák

Tagy: 20 eur | bankovka v hodnotě 20 eur